Katalizör Hırsızlığı Neden Arttı

Katalitik konvertör hırsızlığı artıyor.  Ocak 2022’de 400 katalitik konvertörün çalındığı iddiası alındı. Bunun sebebi, hırsızlara karşı savunmasız bırakılan park etmiş arabaların sayısı ve ayrıca metal fiyatlarındaki artış olabilir. Katalitik konvertörlere bir aracın alt tarafından kolayca erişilebilir ve yeterli bilgi birikimi ile çıkarılıp kâr için satılması kolaydır. Katalizörlerin neden bu kadar sık çalındığını ve bu tarz bir durumla karşılaşmamak için neler yapabiliriz konusunda yararlı bir yazı olmasını umarız.

 

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik konvertörler, bir aracın sağlıklı çalışmasının hayati bir parçasıdır. Egzozdaki karbon monoksit ve hidrokarbonlar gibi zararlı gazları alır, karbondioksit ve su buharı gibi daha az zararlı gazlara dönüştürürler. Aracın egzoz sisteminin en değerli parçalarından biridir. Bu da onları araba hırsızlarının hedef aldığı popüler bir parça haline getirir.

Katalitik Konvertörler Neden Çalınır?

Katalitik konvertörler, çok fazla geri dönüşüm değeri taşıyan rodyum, platin ve paladyum dahil olmak üzere değerli metallerden oluşur. Bu nedenle katalitik konvertörleri hırsızlar için bir hedef haline getirir. Bir katalitik konvertör, tehlikeli satıcılara satılabilir veya metal içeriğinden arındırılarak hurda değeri için satılabilir. Paladyum’un çok yüksek maddi değerde olmasıyla, değerli metallerin fiyatı son 12 ayda fırladı, bu da mevcut hurda katalitik konvertör fiyatını normalden çok daha yüksek hale getiriyor.

Kıymetli metallerin fiyatları arttığında hırsızlıkların da artması şaşırtıcı değil.

Birkaç Dakikada Katalizörünüz Çalınabilir

Bilgili bir hırsızın, konvertörü egzoz sisteminden çıkarmak için sadece birkaç alete ve birkaç dakikaya ihtiyacı vardır. Bu da park halindeki arabaları ana hedef haline getirir.

Şubat 2022’de İstanbul’da haftalık alışverişini yapan biri birkaç temel ihtiyaç için süpermarkete girdi, yaklaşık 10 dakika içinde alışverişini tamamladı.

Ancak, o sırada iki hırsız park halindeki arabanın katalitik konvertörü çıkarmak için altına kaydı. Hem de güpegündüz! Araç sahibi farkında olmadan alışverişini tamamladıktan sonra araca döndü ve yola çıktı. Araba çok gürültülüydü ve hızlanma yavaştı, bir şeylerin yanlış olduğunu fark edip sorunun ne olduğunu incelemek için aracı durdurdu.

Araca ne olmuş olabileceğini öğrenmek için mağazaya geri dönüp kamera kayıtlarını inceledikten sonra, hırsızlar tespit edildi.

Hırsızlar, minibüslerinde doğru aracın park edilmesini ve gözetimsiz bırakılmasını beklediler. Daha sonra arabanın yanına park ettiler ve katalizörü yerinden çıkarabilmek için aletleriyle içeri daldılar. Dakikalar içinde katalizörü söküp minibüslerine dönmeyi başardılar ve şüpheleri en aza indirerek yeni bir alana gittiler. Biraz bekledikten sonra otoparkta başka bir aracı hedef alarak hırsızlığa devam ettiler.

Bu hikaye güpegündüz yoğun bir süpermarket otoparkında meydana geldi ve tüm araçların hırsızlara karşı savunmasız olabileceğini kanıtlıyor!

Katalitik Konvertör Hırsızlığını Önleme

İster çocukları okula götürün, ister haftalık yiyecek alışverişinizi yapın veya aracınız evin önünde park edilmiş olsa bile, hırsızların katalizörü çalmasını önlemek için alabileceğiniz çok basit önlemler vardır.

Katalitik konvertör hırsızlığını önlemek için bazı önemli ipuçları:

  • Dışarıdayken iyi aydınlatılmış alanlara park edin.
  • Mümkünse, güvenlik kameraları bulunan alanlara park edin.
  • Arabanızın önüne erişimi zorlaştırmak için bir arabanın veya duvarın önüne park edin.
  • Özellikle Toyota marka aracınız varsa çok daha dikkatli olun.
  • Aracınıza alarm sistemi taktırın.
  • Evinizin önüne park ederseniz, güvenlik kameraları kurmayı düşünün.
  • Araçların altında gördüğünüz kişilere karşı dikkatli olun, şüpheli bir şey görürseniz polise bildirin.

Katalitik Konvertör Hırsızlığı için En Çok Hedeflenen Araçlar

Herhangi bir araç hedef alınabilir ve bu, aracınız neredeyse her yere park edildiğinde geçekleşebilir. Hibrit araçlar, iki güç kaynağına sahip oldukları için özellikle risk altındadır. Bu da katalitik konvertörün benzinli veya dizel araçlara göre daha az kullanıldığı anlamına gelir. Katalizör hibrit bir araçta daha az kullanıldığından, metallerin çok fazla korozyona uğramaması nedeniyle daha iyi durumda olması muhtemeldir. Yani metallerin daha değerli olduğu anlamına gelir ve bu da hırsızlar için daha çekici hale gelir.

SUV’lar ve minibüsler de yerden daha yüksekte oldukları için daha yüksek risk altındadır. Aracın yerden yüksek olması, hırsızın aracın altına girmesini ve katalitik konvertörü çıkarması için daha fazla alana sahip olduğu anlamına gelir.

Katalitik Konvertörünüz Çalınırsa Ne Olur?

Katalitik konvertörünüz çalınırsa, değiştirmek size pahalıya mal olacaktır. Eğer trafik polisi sizi durdurursa ve katalitik konvertörünüz olmadığından filtrelenmemiş, zehirli gazları çevreye yaydığınız için para cezası alabilirsiniz.

Sigortanızın katalitik konvertör hırsızlığını karşılayıp karşılamadığını öğrenmek için sigorta poliçenizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz. 

Comments are closed.