Katalizör Nedir ? Ne işe yarar ?

Katalizör sistemi genelde araçların alt kısmında, egzoz borusunun devamında yer alan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistem özellikle egzoz aracılığıyla çevreye yayılmakta olan tehlikeli gazların daha az tehdit edici hale getirilmesini sağlar. Yani bir diğer deyişle katalitik konvertör adını verdiğimiz bu sistem egzoz emisyonunu azaltmaktadır ve böylece çevreye verilen zararı daha da aza indirmektedir. Bu sistem sayesinde egzoz üzerinden çıkan gaz çıkışı ve aynı zamanda atmosfere salınacak olan bu tehlikeli gaz ve havanın miktarı azalmaktadır. Her araçta katalizör sistemi bulunmaktadır ve bu sistem sayesinde çevreyi korumak mümkün bir hale gelmektedir.

Egzozdan çıkmakta olan zararlı gaz emisyonunun minimum seviyeye indirilmesi için katalizör oldukça önemli bir unsurdur. Katalizör kullanımı sayesinde hidroksit, karbon monoksit, hidrokarbon adı verilen zararlı ve tehlikeli gazların yayılımı azalır ve böylece atmosfer en yüksek oranda korunmuş olur.
 
Katalizörler değerli metallerden üretildiği için fiyatı da son derece yüksektir ve geri dönüşüm firmaları ile hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılabilir.
Share
Leave comment